Festiwal Młodych

 

Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” organizuje od 1991 roku Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych. Stanowi on najbardziej spektakularną formę promocji młodych utalentowanych artystów. Ma za sobą 26 edycji i dzisiaj postrzegany jest jako ważne wydarzenie nie tylko w życiu muzycznym Katowic. Stał się festiwalem wędrującym po wielu miastach Polski, zadomowił się w miastach partnerskich: Koszycach, Ostrawie, Saint Etienne i Lyonie, w przeszłości gościł na Litwie w Wilnie i Kownie oraz na Ukrainie we Lwowie i Kijowie. Dociera do ważnych ośrodków edukacyjnych, kulturalnych i miast, gdzie odbywają się konkursy muzyczne.

Od wielu lat „Silesia” współpracując z organizatorami konkursów przekazuje do dyspozycji jury nagrodę specjalną w postaci deklaracji objęcia opieką promocyjną wskazanych artystów. W ten sposób w kalendarzu festiwalu regularnie pojawiają się m.in. laureaci Estrady Młodych Pianistyki Polskiej w Słupsku, Śląskiej Jesieni Gitarowej, międzynarodowych konkursów im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, im. Ady Sari w Nowym Sączu, a także słowackiego „Iuventus Canti” we Vrablach. Wśród najbardziej prestiżowych wydarzeń ostatnich lat stały się koncerty z udziałem laureatów głównych nagród renomowanego Konkursu ARD w Monachium. Podejmując współpracę z biurem organizacyjnym tego konkursu i korzystając z corocznego wsparcia finansowego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego mogliśmy zaprosić na ich koncerty do Katowic.

W tym roku uczestnicy festiwalu wystąpią w recitalach, koncertach muzyki wokalnej i kameralnej (aż 6 duetów!). W Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach zagrają dwie orkiestry utworzone z młodych artystów – ARCHETTI – Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna pod dyr. Macieja Tomasiewicza oraz Polska Orkiestra Młodzieżowa LYO pod dyr. Adriána Vareli, do której zakwalifikowało się na drodze konkursowej aż 6 uczniów z katowickiej POSM II st. im. Karola Szymanowskiego!

Znakiem czasu jest recital organowy Marka Smoczyńskiego, laureata Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Feliksa Nowowiejskiego (2015) w Poznaniu. Będzie to jednocześnie kolejny koncert projektu „Co mi w duszy gra?” realizowanego w tym roku dzięki wsparciu finansowemu  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Muzyki i Tańca w ramach Roku Feliksa Nowowiejskiego.
Od kilku lat w kalendarzu festiwalowym pojawia się regularnie koncert w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”. Tym razem gościć będziemy w Katowicach wyjątkowy zespół TWOgether Duo. Magdalena Bojanowicz i Maciej Frąckiewicz wystąpią w katowickim Muzeum Archidiecezjalnym, a w ich wykonaniu będziemy mogli poznać nowe dzieła Justyny Kowalskiej-Lasoń, Tadeusza Wieleckiego, Michała Moca, ale również wysłuchać interpretacji bachowskiech sonat gambowych w nietypowej adaptacji wiolonczelowo-akordeonowej.

Podczas XXVII festiwalu rozpocznie się w Katowicach rezydencja artystyczna zjawiskowego duetu saksofonowo-fortepianowego MagDuś Duo, który koncertował już na zaproszenie „Silesii” w Sali Kameralnej NOSPR. Dzięki współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu „Artysta-rezydent” w kolejnych miesiącach Magdalena i Bartłomiej Duś odbędą z melomanami muzyczną wędrówkę po Katowicach od Willi Goldsteinów, poprzez Aulę im. Bolesława Szabelskiego w Akademii Muzycznej do grudniowego koncertu w Miejskim Domu Kultury „Koszutka”.
Na koncerty w Katowicach wstęp jest bezpłatny, ale obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc zgodnie z informacjami umieszczonymi w materiałach reklamowych i na stronie internetowej. W imieniu Silesii zapraszam Państwa na festiwalowe koncerty życząc wielu muzycznych emocji, przeżyć i niezapomnianych spotkań z młodymi artystami.

Dyrektor Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”
Ewa Kafel

 

NEWSLETTER

Aby otrzymywać informacje o aktualnym repertuarze i wydarzeniach zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na otrzymanie informacji handlowej za pomocą poczty elektronicznej.