Festiwal w Wygiełzowie

Rytm kalendarza XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej odmierzać będą tradycyjnie kolejne niedziele i godzina 16.00, w tym roku pomiędzy 18 sierpnia a 22 września, chociaż niczym wolny elektron koncert dla Miasta Jaworzno zaplanowany został jeszcze 3 października.

W koncercie inauguracyjnym swoją sztukę wokalną zaprezentują utytułowani młodzi artyści, którzy coraz częściej są obecni w ważnych wydarzeniach muzycznych – Joanna Zawartko i Szymon Mechliński. Wystąpią w nim również wybitni pianiści specjalizujący się w kameralistyce wokalnej – Michał Biel i Aleksander Chodacki.

Druga festiwalowa niedziela w Wygiełzowie należeć będzie do muzyki fortepianowej i Piotra Sałajczyka, m.in. laureata Fryderyka i Nagrody Orfeusza „za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej” (2018), jednej z najbardziej wyrazistych osobowości ostatnich lat, pianisty, który po raz pierwszy w historii zarejestrował na płytach wszystkie utwory fortepianowe Juliusza Zarębskiego.

Wyjątkowy charakter będzie miał koncert poświęcony kameralistyce Fryderyka Chopina z udziałem młodych artystów wirtuozów Marcina Zdunika i Szymona Nehringa, którzy zagrają Sonatę wiolonczelową, a podczas wykonania Tria fortepianowego dołączy do nich skrzypaczka Maria Machowska – obecna koncertmistrz Filharmonii Narodowej.

Jak co roku, koncerty festiwalowe zaplanowane zostały nie tylko we Dworze, ale również w znajdującym się na terenie Skansenu zabytkowym drewnianym Kościele z Ryczowa. Tym razem będą to spotkania z muzyką dawną: pierwsze poświęcone barokowym sonatom, które zagrają Daria Kubik i Kacper Dąbrowski tworzący duet Insomma, drugie z bardzo ciekawym repertuarem zaproponowanym przez gości z Włoch – André Lislevanda grającego na violi da gamba oraz Jadrana Duncumba specjalizującego się w grze na teorbie i lutni.

Równie atrakcyjne obsady i programy czekają na publiczność w Chrzanowie i Jaworznie, gdzie odbędą się koncerty poświęcone twórczości Stanisława Moniuszki, dedykowane 200. rocznicy urodzin Kompozytora, z udziałem młodych artystów, laureatów wielu konkursów wokalnych. W Trzebini zagra 36-osobowa Akademicka Orkiestra Dęta z katowickiej Akademii Muzycznej, gdzie rozwija swoją działalność pod opieką prof. Stanisława Dziewiora, a wielbicieli muzyki akordeonowej zapraszamy do Grojca na koncert duetu Przemysław Chałupka Michał Kubarski.

Finał festiwalu należał będzie do Ebonit Saxophone Quartet, zespołu w polsko-holendersko-hiszpańskim składzie, którego początki związane są z Amsterdam Conservatory of Music, a dzisiaj koncertuje na najważniejszych europejskich festiwalach.

Wychodząc naprzeciw różnym zainteresowaniom publiczności, jak zawsze, kalendarz koncertowy festiwalu stanowi szeroko zakrojoną propozycję programową i obsadową, która – mamy nadzieję – spełni oczekiwania naszych melomanów i gości odwiedzających to niezwykłe miejsce, jakim jest Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie-Lipowcu.

Życzymy Państwu pięknych muzycznych przeżyć i spotkań z artystami, którzy zawitają w tym roku do Wygiełzowa i innych miejsc festiwalowych koncertów!

Ewa Kafel
Dyrektor Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”

 

 

NEWSLETTER

Aby otrzymywać informacje o aktualnym repertuarze i wydarzeniach zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na otrzymanie informacji handlowej za pomocą poczty elektronicznej.