Festiwal w Wygiełzowie

W dniach 19 sierpnia – 16 września serdecznie zapraszamy Państwa na koncerty XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie-Lipowcu i podobnie jak w poprzednich latach, dzięki gminom współpracującym z festiwalem, także do kościołów w Trzebini, Jaworznie-Długoszynie, Chrzanowie-Kościelcu i Grojcu k. Alwerni.

Kalendarz koncertowy stanowi zróżnicowaną propozycję programowo-wykonawczą, która wpisuje się w szeroki kontekst oczekiwań społecznych i obejmuje spektrum stylów, gatunków muzycznych i epok historycznych. Jednym z najważniejszych założeń organizatorów niezmiennie pozostaje idea, jaką jest szeroka popularyzacja wysokiej kultury muzycznej. W ramach festiwalu wystąpią nie tylko wybitni polscy artyści i zespoły kameralne, ale również goście z innych krajów.

Symboliczną wymowę ma koncert inaugurujący z udziałem Orkiestry Kameralnej „Camerata Polonia”, którą tworzą polscy artyści żyjący i działający w Austrii. Jej członkowie to głównie młodzi muzycy, laureaci wielu międzynarodowych konkursów i instrumentaliści współpracujący z austriackimi orkiestrami Wiener Philharmoniker, Wiener Symphoniker i Radio-Symphonieorchester. Pomysłodawcą i założycielem zespołu jest znany wirtuoz organowy i dyrygent Marek Kudlicki, który sprawuje nad nim kierownictwo artystyczne. „Camerata Polonia” wystąpi w Wygiełzowie z koncertem muzyki polskiej „Co mi w duszy gra? Muzyka polska”, wpisującym się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości w ramach programu Niepodległa 2018. Po raz pierwszy usłyszymy podczas festiwalu uczestników Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, kuźni młodych talentów, realizującej od 7 lat perspektywiczny program wspierania rozwoju kariery zawodowej młodych, utalentowanych artystów sztuki operowej, którzy doskonalą swoje umiejętności pod opieką znakomitych pedagogów i artystów sceny operowej. Na tegorocznym festiwalu Akademię Operową TWON reprezentować będą wokaliści – Agnieszka Grochala, Karolina Makuła i Paweł Trojak oraz pianiści Adam Rogala i Radosław Zaworski. 26 sierpnia wystąpi w Wygiełzowie zjawiskowy duet saksofonowo-fortepianowy MagDuś Duo, którego koncert odbędzie się w ramach realizacji projektu Zamówienia kompozytorskie we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca. W koncercie będzie miało miejsce m.in. prawykonanie utworu na saksofon i fortepian Simbiosis wybitnego twórcy młodego pokolenia Przemysława Szczotki, laureata wielu nagród na konkursach kompozytorskich i stypendysty Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Młoda Polska”. 2 września zagra w Wygiełzowie Messages Quartet postrzegany obecnie jako jeden z najlepszych tego typu zespołów w Polsce, w którego interpretacji obok Kwartetu smyczkowego B-dur op. 67 Johannesa Brahmsa usłyszymy I Kwartet smyczkowy d-moll Stanisława Moniuszki, co dodatkowo wzmocni polski wizerunek tej edycji festiwalu. Do udziału w koncercie finałowym został zaproszony zespół Le Nuove Musiche, specjalizujący się w wykonawstwie historycznym, posługujący się oryginalnym instrumentarium, którego obsadę tworzą artyści polscy i słowaccy.

Wydarzeniami festiwalu będą również koncerty odbywające się w okolicznych kościołach: w Jaworznie-Długoszynie zagrają prof. Władysław Szymański i wybitny młody trębacz Piotr Nowak. W Chrzanowie-Kościelcu muzykę i poezję Hildegardy z Bingen przedstawi Flores Rosarum, w Kościele w Grojcu wystąpi polsko-brazylijski Harplino Duet, a w Trzebini Liarman Trio zaprosi melomanów na muzyczną wędrówkę po Europie.

Serdecznie zapraszamy Państwa na koncerty XXVIII Festiwalu.

 

Folder festiwalowy do pobrania

NEWSLETTER

Aby otrzymywać informacje o aktualnym repertuarze i wydarzeniach zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na otrzymanie informacji handlowej za pomocą poczty elektronicznej.