Silesia prezentuje:
Szymon Szopa i Bartłomiej Kokot w Ostrawie

17.10.2018 środa, godz.11.00
OSTRAWA – Konserwatorium Muzyczne im. Leoša Janáčka, ul. Českobratrská 958/40

XXVIII Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych

Silesia prezentuje
Szymon Szopa – wiolonczela
Sebastian Nawrocki – fortepian
Bartłomiej Kokot – fortepian
Aleksandra Rudzka-Kurdyś – prowadzenie koncertu

Program:
Gaspar Cassadó – Suita na wiolonczelę solo
Sergiusz Rachmaninow – Sonata wiolonczelowa g-moll op. 19: I. Lento – Allegro moderato, II. Allegro scherzando
Fryderyk Chopin – Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22
Siergiej Rachmaninow – Preludia op. 23: nr 4 D-dur, nr 5 g-moll, nr 6 Es-dur
Karol Szymanowski – Preludia op. 1: nr 1 h-moll, nr 2 d-moll, nr 3 Des-dur, nr 4 b-moll, nr 5 d-moll

Do udziału w koncercie festiwalowym w czeskiej Ostrawie i tamtejszym Konserwatorium im. Leoša Janáčka Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zaprosiła dwójkę wyróżniających się młodych artystów, kształcących się jeszcze w szkołach muzycznych II stopnia. To katowicki wiolonczelista Szymon Szopa z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego, uczący się obecnie w klasie Adama Krzeszowca. Jest już laureatem bardzo wielu konkursów wiolonczelowych, m.in. im. Zdzisławy Wojciechowskiej w Bydgoszczy, „Talents for Europe” w Dolnym Kubinie na Słowacji, im. Ireneusza Jeszki w Rybniku, Ogólnopolskim Konkursie Młodych Indywidualności Muzycznych ATMA (2016). Jednym z ostatnich jego osiągnięć konkursowych było zdobycie I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym Jana Vychytila w Pradze (2018).
W drugiej części ostrawskiego koncertu wystąpi wybitnie utalentowany, pochodzący z Krakowa pianista Bartłomiej Kokot, rozwijający swoje umiejętności pod kierunkiem prof. Beaty Bilińskiej w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza
w Katowicach. W lipcu tego roku zdał egzamin wstępny do Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Mannheim (Niemcy) i tam rozpocznie zajęcia jako uczeń Pre-College ww. uczelni w klasie fortepianu prof. Wolframa Schmitt-Leonardy’ego.
Laureat I nagród i Grand Prix wielu konkursów pianistycznych, m.in.: im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu, w Zgorzelcu, im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku, im. Fryderyka Chopina w Warszawie, im. Haliny i Ludwika Stefańskich w Płocku (2012), „Pokój i Muzyka – Rosja i Polska” w Pietrozawodsku (Rosja, 2016).

NEWSLETTER

Aby otrzymywać informacje o aktualnym repertuarze i wydarzeniach zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na otrzymanie informacji handlowej za pomocą poczty elektronicznej.